Meloni și Macron își amână prima întâlnire de rang înalt.

Meloni si Macron isi amana prima intalnire de rang in alt

MELONI ȘI MACRON AMÂNĂ PRIMUL LOR SUMMIT DE NIVEL ÎNALT

Premierul italian Giorgia Meloni și președintele francez Emmanuel Macron au decis să amâne un important summit franco-italian, care urma să aibă loc în luna aprilie, la Toulouse. Această decizie a fost adusă la cunoștința publicului de un diplomat francez care a comunicat informația către POLITICO într-o zi de sâmbătă, semnificativă prin importanța subiectului tratat.

Solicitarea de amânare a fost avansată de Meloni lui Macron, sugerând ca întâlnirea bilaterală să se desfășoare după summitul G7 preconizat la Evian-les-Bains, programat între 15 și 17 iunie. Cererea de amânare a fost preliminar formulată pe 12 februarie, în cadrul unei întâlniri între cei doi lideri, avută la un retreat dedicat competitivității organizat într-un castel din Belgia, la Alden Biesen. Diplomatul a subliniat că decizia de amânare nu are nicio legătură cu o recentă controversă apărută între cei doi lideri.

Summit-ul din Toulouse, inițial sugerat de POLITICO, urma să simbolizeze prietenia franco-italiană și să contribuie la îmbunătățirea relației transalpine. Această întâlnire era așteptată să reunească liderii și miniștrii celor două țări pentru a discuta priorități comune în politică.

Relațiile bilaterale dintre Franța și Italia s-au deteriorat, neavând un summit de înaltă reprezentație din 2020, când fostul premier italian Giuseppe Conte s-a întâlnit cu Macron la Napoli. Summit-ul din Toulouse urma să fie primul de acest tip după semnarea Tratatului de la Quirinal între Roma și Paris, dar și după alegerile lui Meloni.

Macron și Meloni au manifestat, de-a lungul timpului, divergențe pe subiecte variate, precum migrarea și statul de drept, tensiunile fiind recent resuscitate în urma criticului lui Macron la adresa comentariilor lui Meloni cu privire la uciderea activistului de extremă dreaptă, Quentin Deranque, în Lyon. Meloni a răspuns cu surprindere la reacția lui Macron, susținând că nu a avut intenția de a interveni în problemele interne ale Franței.

În ultimele săptămâni, Meloni a inițiat o apropiere de cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, cei doi având o întâlnire bilaterală la Roma în luna precedentă, promovând o agendă economică mai favorabilă comercializării, în contrast cu accentul pus de Franța pe reglementările de tip „Made in Europe”.

Amânarea summit-ului de la Toulouse a fost raportată pentru prima dată de cotidianul italian Il Sole 24 Ore, subliniind impactul pe care această decizie îl poate avea asupra relațiilor dintre cele două state.

Citeste si despre...