Unul dintre cei mai căutați români din UE a fost arestat în Spania. Ce acuzații îi sunt aduse?
Un român căutat în UE a fost prins în Spania
Un bărbat de 32 de ani, originar din județul Neamț, a fost reținut în Spania, având pe numele său un mandat de arestare preventivă emis de Tribunalul București. Capturarea sa a avut loc pe 3 martie, datorită unei colaborări eficiente între polițiștii din România și autoritățile spaniole. Acesta face parte din lista celor mai căutați români la nivelul Uniunii Europene.
Bărbatul era căutat atât la nivel național, cât și internațional, fiind acuzat de constituirea unui grup infracțional organizat, omor calificat, tentativă de omor calificat și tâlhărie calificată. Activitățile infracționale în care ar fi fost implicat datează din aprilie 2014, când se afla în Irlanda, unde, împreună cu alți cetățeni români, ar fi construit o rețea destinată obținerii de venituri din fapte ilegale.
Incidentul subliniază nu doar eficiența cooperării internaționale în combaterea criminalității organizate, dar și gravitatea acuzatiilor care îi sunt aduse acestui bărbat. Aceste fapte reprezintă o preocupare serioasă pentru autoritățile din întreaga Europă, având în vedere impactul negativ al criminalității organizate asupra societății.


