Anca Alexandrescu, despre atacurile din campanie: „Am avut zile grele”
ANCA ALEXANDRESCU, DESPRE PRESIUNILE DIN CAMPANIA PENTRU PRIMĂRIA CAPITALEI
Anca Alexandrescu, figura proeminentă în politica românească, a ales să dezvăluie lupta grea pe care a dus-o în timpul campaniei pentru Primăria Capitalei. Într-o declarație plină de sinceritate, Alexandrescu a expus presiunile și atacurile menite să o discrediteze venite din partea rivalilor săi. Acestea s-au concentrat, în mod degradant, pe aspecte personale, făcând trimitere la jigniri și insinuări care aveau rolul de a o demoraliza pe parcursul acestei competiții politicii extrem de intense. „Am avut zile grele, dar le-am dus”, a declarat convingător Alexandrescu, subliniind că nicio provocare nu a reușit să o descurajeze.
ADVERSARI UNIȚI ÎMPOTRIVA UNEI SINGURE VOCI
În cadrul emisiunii „Culisele Statului Paralel”, Alexandrescu a discutat despre modul în care adversarii săi s-au unit în încercarea de a compromite reputația sa. Aceasta a fost victima unor atacuri mizerabile, în care criticile vizau aspectul ei fizic, un tactic josnic menit să-i reducă credibilitatea publică: „Că sunt strâmbă, că sunt urâtă, că arătam terminată în campania electorală. N-am candidat la MISS. Nici nu mi-am propus vreodată”, a afirmat ea cu o tărie de caracter rar întâlnită, punând în evidență absurditatea acestor critici insignifiante, în mijlocul unor probleme politice serioase.
PASIUNE AUTENTICĂ ȘI CONEXIUNE CU CETĂȚENII
Maleficul climat creat de opoziție nu a reușit să o distragă pe Alexandrescu de la obiectivele sale principiale. Aceasta a continuat să lucreze cu cetățenii, subliniind legătura autentică și profundă pe care a dezvoltat-o cu ei. „Nu poți să interacționezi cu adevărul, cu durerea, cu problemele oamenilor și să nu fii afectat”, a explicat ea, evidențiind că epuizarea simțită a fost o manifestare a devotamentului său sincer față de cei care au ales să creadă în viziunea ei. Fiecare pas pe care l-a făcut a fost dictat de angajamentul său față de comunitate, această interacțiune venind dintr-o profundă dorință de a face o diferență reală.
CURAJ ÎN FAȚA ADVERSITĂȚII
Alexandrescu, nu doar că nu s-a lăsat intimidată, dar a transmis și un mesaj puternic tuturor celor care au încercat să-i limiteze vocea: „Le este frică de voi, cetățenii români. Credeți-mă. Sunt îngroziți. De asta s-au și unit toți împotriva mea”. Afirmându-și astfel fermitatea, ea simbolizează rezistența în fața unui sistem corupt, plin de conspirații și subterfugii. Determinarea sa de a „lupta pentru dreptate” a rămas intactă, reafirmându-și promisiunea de a fi o reprezentantă neabătută a oamenilor, în fața celor care doresc să le submineze încrederea.
MESAJ DE SPERANȚĂ ȘI LUPTĂ
Într-un ton hotărât, Alexandrescu a demonstrat că nu se lasă ușor intimidată. Aceasta rămâne o voce puternică pentru cei care nu au puterea să se exprime și un simbol al luptei continue împotriva corupției, dar și a intimidărilor cu care se confruntă societatea românească. Atacurile la adresa ei nu au făcut decât să consolidateze motivația sa de a lupta pentru o schimbare reală, pentru drepturile cetățenilor, dovedind că, în fața obstacolelor, determinarea de a face bine poate triumfa. Alexandrescu continuă să fie un exemplu de curaj și angajament, inspirându-i pe alții să reziste și să se implice activ în viața comunității.


