19 jucători incluși în lotul extins al României pentru Cupa Mondială de polo pe apă

19 jucatori inclusi in lotul extins al Romaniei pentru Cupa Mondiala de polo pe apa

19 jucători selectați în lotul extins al României pentru Cupa Mondială de polo pe apă

Lotul echipei naționale masculine de polo pe apă a României, destinat Cupei Mondiale – Divizia 2, cuprinde un număr impresionant de 19 jucători care au fost selecționați cu scopul de a reprezenta țara în competiția ce se va desfășura între 5 și 14 aprilie 2026, în Malta. Reunirea jucătorilor este programată pentru 28 martie, în capitala României, București, marcând astfel startul unei pregătiri riguroase menite să asigure cele mai bune condiții pentru echipă.

După finalizarea acestui stagiu de pregătire centralizat, lotul va fi restrâns la 15 jucători, aceștia urmând să participe efectiv la meciurile din Malta. În faza grupelor, naționala României va avea confruntări programate cu echipele Slovaciei, Africii de Sud și Maltei, meciuri cruciale pentru a obține un loc în etapele superioare ale turneului.

Competiția din Malta va începe prin fazele grupelor, iar primele 16 echipe vor avansa în runda eliminatorie. Este important de menționat faptul că doar două din cele participante vor reuși să ajungă în Superfinală, ce se va desfășura între 22 și 26 iulie 2026, în Sydney, Australia. Totodată, la Alexandroupolis, Grecia, se va desfășura Divizia 1, care va reuni 8 echipe, dintre care 6 vor avansa în Superfinală.

Tot în acest context, echipa națională feminină de polo pe apă a României își va face debutul în seara zilei de luni la ediția din 2026 a Campionatului European. După o victorie semnificativă împotriva Turciei, echipa feminină se pregătește pentru un meci decisiv contra Italiei, meci care va fi esențial în stabilirea poziției lor în grupă.

În cadrul lotului convocat pentru competiția masculină, se numără jucători precum Marius Țic (portar), Andrei Neamțu, Vlad Georgescu, Francesco Iudean, Andrei Țepeluș, David Bota, Nicolae Oanță, Silvian Colodrovschi, Răducu Dincă (toți de la Steaua București), Andrei Prioteasa, Matei Luțescu, Tiberiu Cojocariu și Mihai Pădureț (toți de la Dinamo București), precum și Raul Gavriș (portar), Levente Vancsik, David Belenyesi, Sebastian Oltean, Darian Luncan și Tommasso Insinna (toți de la CSM Oradea).

Pregătirea echipei este încredințată staffului tehnic, condus de Bogdan Rath în calitate de antrenor principal, alături de antrenorul secund George Deacu. Aceștia sunt responsabili cu asigurarea unei pregătiri optime pentru competiții internaționale extrem de relevante.

Citeste si despre...