Trump promite să utilizeze forța militară americană împotriva cartelurilor din America Latină
Trump promite să utilizeze forța militară americană împotriva cartelurilor din America Latină
DORAL, Florida – Președintele Donald Trump a anunțat desfășurarea forțelor armate ale Statelor Unite în Ecuador, având ca scop combatarea cartelurilor de droguri. Această inițiativă se pregătește să fie extinsă în peste douăsprezece alte țări din America Latină, în urma unei proclamări semnate sâmbătă. Cu ocazia unei ceremonii ce a reunit lideri ai mai multor state din regiune, Trump a caracterizat proclamarea ca pe un angajament de a apela la forța militară letală pentru a distruge ceea ce el a numit „carteluri malefice” și rețele teroriste.
Președintele american a evidențiat „armamentul uimitor” de care dispune armata americană, subliniind necesitatea ca națiunile din America Latină să identifice și să localizeze operatorii cartelor pentru a putea colabora eficient. “Avem nevoie de ajutorul vostru,” a declarat Trump în cadrul Summitului Scutului Americilor. “Trebuie doar să ne spuneți unde se află,” a mai adăugat acesta, invocând un spirit de cooperare și solidaritate regională.
Nouăsprezece state, inclusiv unele ale căror lideri nu au fost prezenți la summit, și-au dat acordul pentru această inițiativă, formulând o declarație comună de securitate în cadrul unei întâlniri cu secretarul Apărării, Pete Hegseth. Această acțiune face parte dintr-o strategie mai amplă a administrației Trump, axată pe întărirea securității în emisfera vestică, cu scopul de a îmbunătăți relațiile cu țările latino-americane și de a contracara influența tot mai puternică a Chinei în regiune, o abordare denumită „Doctrina Monroe”. În plus, se urmărește combaterea traficului de droguri și controlul migrației în această parte a lumii.
Proclamarea recent semnată de Trump solicită colaborarea cu aliații hemisferici pentru a forma ceea ce el numește „cea mai eficientă forță de luptă” împotriva cartelurilor. Deși China nu este menționată explicit, proclamarea include un angajament de a preveni „influențele externe maligne” din afara emisferei vestice, având în vedere expansiunea economică și militară a Beijingului în America Latină.
„Consider regiunea noastră extrem de importantă și regret faptul că a fost, în mare parte, abandonată de Statele Unite. Au ajuns să se preocupe de locuri îndepărtate, unde nu sunt nici măcar dorite,” a afirmat Trump, evidențiind nevoia de un angajament reînnoit față de America Latină.
Comandamentul Sud al SUA a anunțat că forțele americane au început deja să colaboreze cu autoritățile ecuadoriene în lupta împotriva organizațiilor narco-teroriste locale. Aceasta a fost urmată de o acțiune militară care a implicat o „operațiune letală de tip cinetic” desfășurată vineri.
La evenimentul de sâmbătă au fost prezenți numeroși lideri latino-americani, printre care președintele ecuadorian Daniel Noboa, președintele Argentinei Javier Milei, președintele El Salvadorului Nayib Bukele și președintele ales al Chileului, José Antonio Kast. Summitul a marcat, de asemenea, prima apariție publică a Kristi Noem în calitate de emisar special, în cadrul inițiativei promovate de summit, fără a lua cuvântul, în timp ce secretarii de Stat Marco Rubio și Hegseth au adresat mulțimii prezentări.
În contextul acestui summit, discuțiile au fost umbrite de conflictul militar în desfășurare, care continue să tensioneze relațiile internaționale. După o apariție scurtă, Trump a părăsit Miami pentru a merge în Delaware, acolo unde urma să participe la ceremonia de transfer a rămășițelor a șase soldați americani căzuți în acțiune în Kuweit, în timpul conflictului cu Iranul.
Când a fost întrebat despre războiul împotriva Iranului, Trump a spus că situația este evaluată cu un „15” din 10, subliniind că „am făcut o favoare lumii,” referindu-se la acțiunile întreprinse de administrația sa.


